CLUB
1567933644
Politehnica Iași-Sporting Juniorul 4-0
share
Politehnica s-a impus clar și în cel de-al doilea joc amical programat, la un interval mai scurt de zece zile, în compania vasluienilor de la Sporting Juniorul. Andrei Hațiegan, Juan Passaglia (2) și Adrian Bălan au punctat într-un meci în care poarta adversarilor a fost apărată, pe rând, de Ștefan Târnovanu și Alberto Cobrea. Primul gol al întâlnirii a picat undeva aproape de pauză, după ce Andrei Hațiegan a îndeplinit o formalitate la mingea așezată pe tavă de spaniolul Devesa. Apoi, într-un interval de zece minute, din postură de rezervă, Juan Passaglia a realizat "dubla", majorând avantajul echipei noastre, 3-0. La prima reușită a mijlocașului argentinian, același Devesa a pasat decisiv. Scorul final a fost stabilit de Adrian Bălan, atacantul Politehnicii transformând cu siguranță o lovitură de pedeapsă obținută de Horșia. Lotul avut la dispoziție: Cobrea (Târnovanu, rep II), Rodny, Diallo, Chelaru, Radu, Devesa, Mihalache, Loshaj, Hațiegan, Bîrnoi, A. Cristea. Rezerve: Frăsinescu, Gallego, Passaglia, Şerban, Chelaru, Horşia, Onea, Carlone, Bălan