POLI IAȘI - FC JEDINSTVO UB 3-1 (1-0)
share

Au marcat: Vașvari 39, Mogoș 81, Roman 86 / Riznic 76

Urmăriți rezumat și declarații pe Youtube!

Poli Iași a început cu un succes seria de 4 jocuri de pregătire din Turcia. Astăzi, echipa noastră a întâlnit pe Jedinstvo UB, ocupanta locului al X-lea din liga secundă a Serbiei.

Antrenorul Leo Grozavu a început meciul cu Ailenei, Martac, Tincu, Telcean, Ciaun, Vașvari, Itu, Cristea, Musi, Vojtus și Harrison.

După ce Musi și Vajtus au trecut pe lângă deschiderea scorului în faza din minutul 29, echipa noastră a marcat peste 10 minute prin Vașvari, care a trasformat lovitura de pedeapsă provocată de Itu.

Chiar înainte de pauză, sârbii au avut șansa egalării, dar nu l-au putut învinge pe Ailenei.

În partea a doua a jocului, dintre titulari a rămas doar portarul în echipa noastră și au mai intrat Kouadio, Plămadă, Katanec, Finica, Mogoș, Gău, Roman, Hrib, Robert Ion și Hlistei.

În minutul 76, cei de la Jedinstvo au egalat prin Riznic. Poli s-a impus grație golurilor din ultimele minute ale meciului. În minutul 81, Robert Ion a interceptat mingea trimisă de portarul sârbilor, i-a pasat lui Mogoș, iar acesta a marcat din careu. Peste 5 minute, Roman a finalizat cu siguranță un contraatac după o pasă a lui Hlistei și a stabilit rezultatul final, 3-1.

Pe canalul oficial de Youtube al clubului nostru puteți urmări rezumatul partidei și declarații oferite de Cornel Șfaițer, președintele Consiliului Director, Leo Grozavu, antrenorul principal, și jucătorul Gabriel Vașvari.(click aici)

Următorul meci al Politehnicii în Antalya va avea loc vineri, 10 februarie, în compania liderului campionatului Danemarcei, Nordsjaelland.