CLUB
1564743881
Victorie cu Miroslava, inaintea deplasarii de la Voluntari
share
In pregatirea meciului de la Voluntari, din cadrul etapei a 4-a a Ligii 1, Politehnica Iasi a disputat un amical contra formatiei de Liga a 3-a CS Stiinta Miroslava, la capatul caruia Andrei Cristea et co s-au impus cu scorul de 3-2 (1-0). La nici 24 de ore de la semnarea contractului, atacantul Andrei Hatiegan a deschis seria ocaziilor la poarta aparata de Jan Turita. L-a urmat Andrei Cristea, blocat in doua randuri de portarul Stiintei. Apoi, la un corner de pe partea dreapta, executat de Cristea, Turita s-a intins cat a putut si a evitat deschiderea scorului, intervenind providential la lovitura de cap a lui Ovidiu Mihalache. Razvan Onea avea sa fie cel care rupea echilibrul, cu putine momente inainte de finalul primei parti. Imediat dupa reluare, Cristea a dublat avantajul Politehnicii din pasa lui Vlad Danale. Adversarii nostri au restabilit egalitatea gratie a doua goluri inscrise intr-un interval foarte scurt de timp: Savoaia si Vlad Mocanu, printr-o executie splendida la vinclu. Scorul final a fost stabilit de Didac Devesa, dupa o pasa trimisa de Cristea peste apararea Miroslavei. Devesa a ramas singur cu Turita si l-a executat, 3-2. Lotul pe care s-a bazat Mihai Teja in acest joc de pregatire: Cobrea, Rodny, Mihalache, Chelaru, Onea, Carlone, Texeira, Devesa, Danale, Hatiegan, Cristea; Agape, Frunza, Birnoi, Moisa, Grigoriu, Purcariu, Dumea, Gavrila, Pipos, Mihaescu, Dimir, Pavaluc. Protocolul intalnirii a prevazut doua reprize a cate 35 de minute si un numar nelimitat de inlocuiri.