CLUB
1571298544
Politehnica Iași-Foresta Suceava 6-1
share
Politehnica Iași a trecut fără drept de apel de divizionara a treia, Foresta Suceava, într-un meci amical desfășurat, miercuri, 16 octombrie, pe terenul II din Copou. Jucătorii pregătiți de Mihai Teja s-au dezlănțuit în partea secundă, după ce scorul la pauză, 2-1, fusese stabilit din lovitură de pedeapsă de Cerlincă. În prealabil, Adrian Bălan și Andrei Hațiegan perforaseră poarta sucevenilor. Imediat după reluarea jocului, Andrei Cristea a punctat pentru 3-1. Alessio Carlone, autorul unei duble, și Platini au completat lista marcatorilor. "A fost un antrenament bun, am întâlnit o echipă bună de liga a treia, domnul profesor Grigoraș e un antrenor foarte bun și cu siguranță va face o echipă bună la Suceava. Au fost victorii și vor mai veni. Baza victoriilor este jocul și ușor-ușor sper să vină și victoriile din nou. Sper chiar la primul meci să spargem gheața și să câștigăm, cel cu FC Botoșani", a declarat antrenorul Mihai Teja. Politehnica (prima repriză): Târnovanu – Gallego, Mihalache, Chelaru, Bădic – Breeveld, Passaglia – Hațiegan, Devesa, Popadiuc – Bălan Politehnica (repriza a doua): Cobrea (Rusu), Rodny, Diallo, Chelaru, Radu, Carlone, Loshaj, Bîrnoi, Platini, Cristea şi Horşia. Din lot au mai făcut parte Francisc Cristea, Agape și Șerban.