CLUB
1689765550
Poli se impune în partida amicală cu Rapid Brodoc, scor 6-1
share

Poli a susținut astăzi, 19 iulie, un meci de pregătire în compania formației Rapid Brodoc, echipă ce evoluează în Liga a lll-a a României. Partida s-a disputat pe terenul ll din Copou, începând cu ora 10.00. Astfel, antrenorul Leo Grozavu a avut ocazia de a testa mai mulți fotbaliști care au jucat mai puțin sau deloc în prima etapă a noului sezon de SuperLigă, de la Cluj, în compania fostei campioane, CFR.

Poli e reușit să se impună cu de 6-1, deschizând scorul în minutul 17, prin reușita lui Dumitru, care a trimis mingea în plasă din interiorul careului. Tot în prima repriză, Itu a reușit să semneze o dublă, marcând în minutele 21 și 30, al doilea gol venind dintr-o execuție din afara careului. În minutul 54 al partidei, Poli a reușit să ducă scorul la 4-0, printr-un autogol, în urma unei respingeri greșite a apărării adverse. În minutul 54, Marchioni a reușit să își treacă numele pe lista marcatorilor, trimițând mingea în plasă, cu capul, în urma unei lovituri de la colțul terenului. Ultimul gol al Politehnicii a fost înscris de către Maftia Popescu, care a trimis mingea în poartă din centrul careului, în urma unui atac dezvoltat în partea stângă a terenului. Singurul gol al oaspeților a venit în minutul 83, din penalty.

Primul 11 aliniat de antrenorul Leo Grozavu la startul partidei: Ailenei, Kouadio, Tincu, Marchioni, Militaru, Farcaș, Mogoș, Itu, Tudor, Istratie, Dumitru

În timpul partidei, antrenorul Leo Grozavu a efectuat mai multe schimbări:

Minutul 44: iese Mogoș, intră Hrib

Minutul 45: ies Farcaș, Ailenei și Istratie, intră Phelipe, Celeadnic și Maftia Popescu

Minutul 58: ies Militaru, Kouadio și Tudor, intră Stefanovici, Olaeru și Matei

Minutul 78: iese Dumitru, intră Dumitru Luis

Minutul 85: ies Tincu și Hrib, intră Condurache și Paraschiv