CLUB
1690203070
Poli Iași - FC Hermannstadt, scor 1-3
share

Poli a cedat, în a doua etapă a Ligii 1, pe teren propriu, în fața sibienilor de la FC Hermannstadt, cu scorul de 1-3. Alb-albaștrii s-au văzut conduși din minutul 11 al partidei, Hermannstadt reușind să deschidă scorul prin reușita lui Balaure. După primele 45 de minute, sibienii conduceau cu un gol. Tot Balaure a reușit să ducă scorul la 0-2, în minutul 58. Poli a redus din diferență în minutul 73, prin reușita lui Jatoba, care a marcat din pasa lui Lui Phelipe. În minutul 83, Poli a rămas în 10 oameni, după ce centralul partidei i-a arătat cartonașul roșu lui Robert Ion. Hermannstadt a reușit să mai marcheze o dată, în minutul 87, prin Gabi Iancu.

,,Nu prea avem ce comenta. Am arătat ca o echipă naivă și orice greșeală a fost taxată. Am încercat să jucăm dar încă avem teamă, crispare și tensiune în noi. Când ești tensionat greșești pase simple. La prima ligă nu ai voie să faci aceste greșeli. Ca la Cluj, la primul gol, din piciorul nostru a mers mingea la adversar, care a reușit să marcheze. Vom analiza și vedem ce vom putea repara, ce vom putea face. Este clar că trebuie să ne repliem pentru că nu putem continua astfel. Știam că este un impact dur în Liga 1, realitatea este cea de astăzi și va trebui să găsim soluții pentru a redresa situația. Campionatul este la început și vom avea meciuri foarte grele. Mai avem cinci etape în care întâlnim patru echipe din primele șase. Nu va fi ușor iar încrederea se construiește pe rezultate", a precizat antrenorul Leo Grozavu la finalul partidei.

Primul 11 trimis în teren de antrenorul Leo Grozavu: Ailenei, Kouadio, Florin Ilie, Katanec, Sorin Șerban, Gabriel Vașvari, Jatoba, Itu, Alin Roman, Gheorghiță, Harrison

În timpul partidei, antrenorul Leo Grozavu a efectuat următoarele schimbări:

Minutul 46: ies Itu și Vașvari și intră Robert Ion și Marchioni

Minutul 60: ies Florin Ilie și Harrison și intră Tincu și Luis Phelipe

Minutul 78: iese Roman și intră Vojtus

PRIMA ECHIPĂ
Meciul Poli Iași - FC Hermannstadt este programat duminică, 23 iulie, la ora 18.30