CLUB
1572760645
Poli a pierdut ambele întâlniri cu Dinamo din Liga Elitelor
share
Juniorii Politehnicii nu s-au ales cu niciun punct de pe urma celor două meciuri disputate, ieri, pe Stadionul Tineretului, în cadrul etapei a 17-a a Ligii Elitelor U19/U17. Juniorii A au pierdut la limită, scor 2-1, în timp ce echipa lui Dan Cănănău, a cedat cu 0-3, pe fondul unor ratări mari, care au culminat cu o lovitură de pedeapsă netransformată. Andrei Tanasă a înscris singurul gol al ieșenilor.
A fost un meci foarte echilibrat, decis în cele din urmă în favoarea echipei mai experimentate. De această dată, țin să remarc întreaga echipă pentru determinare și atitudine, semn că putem avea încredere pentru jocurile care urmează.
Adrian Kerezsy, antrenor Politehnica Iași U19 La U17, Dinamo a marcat la primul șut spre poarta lui Alexandru Amarandei, după ce Saizu izbise bară, iar Alexandru Mihai, în situație de unu la unu cu portarul advers, a finalizat direct în brațele acestuia. Dinamoviștii și-au dublat avantajul, 0-2, în minutul 73. Cu zece minute înainte de final, căpitanul Alexandru Mihai ratează o lovitură de pedeapsă, pentru ca totul să se încheie cu un gol frumos al "câinilor", la un șut trimis sub bara transversală. La mijlocul săptămânii viitoare, cele două echipe de juniori ale Politehnicii vor desfășura meciuri de Cupa României pe terenul lui AFC Botoșani.