CLUB
1568815104
Juniorii 'mari', aproape de o surpriză cu Viitorul
share
Politehnica Iaşi a pierdut ambele meciuri restante din cadrul etapei a doua a Ligii Elitelor, cu FC Viitorul, 2-4 la U19 şi, respectiv, 0-3 la U17. În ciuda rezultatului negativ înregistrat, 2-4, juniorii "mari" au realizat un joc bun, ultima reușită a gazdelor venind în final, după ce Poli trecuse de două ori pe lângă golul egalizator. În minutul 73, Alexandru Păvăluc a dat semnalul revenirii Politehnicii (3-1), după o primă repriză care le-a aparținut aproape în totalitate constănțenilor, 3-0. Zece minute mai târziu, Christos Iordanis Grigoriu a înscris un gol superb, printr-o execuție cu exteriorul, spre colțul lung, de la aproximativ 30 de metri. După alte două ocazii ale băieților noștri, Viitorul s-a desprins, scor final 4-2. Politehnica Iași U19: Ciofu-Dumea, Plămadă, Agape, Cociobanu, Mihăescu, Cotiugă, Dimir, Aftanache, Tănase, Păvăluc Rezerve: Creangă, Ciobanu, Purcariu, Rădeanu, Neagu, Grigoriu, Oncică Echipa antrenată de Dan Cănănău a cedat cu 3-0, într-o partidă în care gazdele au avut avantaj minim la pauză și un om mai puțin din minutul 63. La scurt timp, Viitorul s-a distanțat grație unei lovituri de pedeapsă, pentru ca scorul final să fie stabilit în prelungiri. Politehnica Iași U17: Nicolau-Pară, Saizu, Nica, Petrișor Victor, Boiță, Baban, Budeanu, Cuibuș, Cojocariu, Iurașcu. Au mai jucat Ichim, Corobuță, Rusu, Latescu. Neutilizați: Petrișor David, Amarandei și Drobotă.