CLUB
1565519675
Juniorii B ai Politehnicii au pierdut în 'cazanul' de la Chiajna
share
Politehnica Iași a cedat cu 4-1 meciul disputat pe terenul din Chiajna în prima etapă a Ligii Elitelor U17. Desfășurat pe o căldură sufocantă (peste 40 de grade Celsius la nivelul terenului), fapt ce i-a împins pe arbitrii întâlnirii să acorde câte două pauze de apă per repriză, duelul contra ilfovenilor a fost pierdut în urma unor faze fixe gestionate bine de adversari. Cosmin Saizu a marcat singurul gol al Politehnicii, stabilind astfel și scorul pauzei, 1-1. După reluare, într-un interval de zece minute, Concordia a punctat de două ori, scor 3-1. Pe final, ilfovenii au mai înscris încă o dată, iar Concordia Chiajna-Politehnica Iași s-a încheiat 4-1. "Am întâlnit o echipă foarte bună, împotriva căreia am jucat și într-un turneu la Albena, remizand la momentul respectiv. Fazele fixe au fost decisive, mai avem mult de lucrat la acest capitol. Din păcate, programul nu ne permite să facem prea multe reglaje, ținând cont că vom juca foarte des în următoarea perioadă!" (Dan Cănănău - antrenor Politehnica Iași U17) Politehnica Iași: Paul Nicolau, Cosmin Saizu, Ionuț Ichim, Vlad Rusu, Octavian Budeanu Zup, Ștefan Cuibuș, Mario Baban, Petru Corobuță, Adrian Cojocariu, Alexandru Mihai, Iulian Iurașcu Rezerve: Andrei Chihaia, Lucas Nica, Victor Petrișor, Cosmin Bălăjel, Răzvan Boita, Petru Latescu, Andrei Lupu Din câte se pare, în condiții similare - căldură insuportabilă - urmează să se joace și cu FCSB, duminică, 18 august, cu începere de la ora 12:00, pe terenul sintetic din Copou.