CLUB
1566389120
Juniorii au spart gheața în Liga Elitelor U16
share
Juniorii Politehnicii au înregistrat următoarele rezultate în etapa a 4-a din Liga Elitelor, programată la mijlocul acestei săptămâni: LPS Iolanda Balaș Soter Buzău-Politehnica Iași 2-2 (Liga Elitelor U19), LPS Iolanda Balaș Soter Buzău-Politehnica Iași 3-2 (Liga Elitelor U17) și CSS Târgoviște-Politehnica Iași 0-4 (Liga Elitelor U16). Copiii pregătiți de Bebe Manole au obținut prima victorie în campionat. Eduard Boz, Bogdan Moldovan, Teodor Nechifor și Alexandru Eduard au fost decisivi în deplasarea de la Târgoviște. La Buzău, juniorii "mari" ai lui Poli au remizat, scor 2-2, contra echipei Liceului cu Program Sportiv "Iolanda Balaș Soter". Păvăluc și Cotiugă și-au adus pe rând echipa în avantaj. Gazdele au egalat dintr-un penalty acordat ușor de brigada de arbitri, conform spuselor antrenorului Adrian Dobrea: "După ce că au întârziat 45 de minute, arbitrii din Târgoviște le-au făcut gazdelor cadou o lovitură de pedeapsă. Este pentru a doua oară când suferim din cauza acestor erori de arbitraj, după ce s-a întâmplat, duminică, cu FCSB. Vom trimite o adresă la FRF pentru a se lua măsuri!" Politehnica Iasi: Ciofu, Dumea, Vieriu, Cotiugă, Cociobanu, Mihăescu, Moisă, Plămadă, Purcariu, Dimir, Păvăluc Rezerve: Belibrov, Frunză, Cozianu, Grigoriu, Neagu, Rădeanu, Gangal Grupa 2003-2004 a lui Dan Cănănău, în inferioritate numerică din minutul 43 și cu două penalty-uri acordate celor de la LPS, a cedat cu 3-2 în fața buzoienilor. Ambele reușite ale echipei noastre au purtat semnătura lui Iulian Iurașcu. Sâmbătă, cu începere de la ora 10:00, pe noul teren sintetic de pe Stadionul Tineretului, toate cele trei grupe de juniori ale Politehnicii vor întâlni reprezentantele clubului de Liga a 2-a, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc.